Results

2019 Results are listed below, an excel version is linked HERE for webmasters and clubs.

Overall Number Time Title Firstname Lastname Gender Club Name Place
1 1136 0:43’24″26 Mr Michael Parrott M Running for Time 1st Male
2 1176 0:45’01″22 Mr Ed Stahl M Wells city harriers 2nd Male
3 1031 0:45’59″79 Mr Matthew Bowden M Minehead Running Club 3rd Male
4 1187 0:46’58”51 Mr Paul Thomas M Crewkerne Running Club/BHAM! Runners
5 1185 0:47’27″72 Mr William Tennant M Minehead Running Club
6 1027 0:47’37″66 Mr Christian Bisgrove M Royal Navy Triathlon Association
7 1110 0:47’57″62 Mr Ben Lewis M
8 1177 0:48’10″22 Mr Luke Stevens M
9 1143 0:48’37″87 Mr Matt Powell M Burnham On Sea Harriers
10 1107 0:49’45″22 Mr Mark King M BHAM! Runners
11 1140 0:50’18″41 Mr Adam Pattemore M Crewkerne Running club
12 1007 0:51’13″16 Mr Chris Pinnock M BHAM! Runners
13 1141 0:51’17″34 Ms Gill Pearson F Running For Time 1st Lady
14 1188 0:51’23″44 Mr Ben Timpson M Running Forever RC
15 1061 0:51’24″87 Mr Stuart Diamond M Weston Athletic Club
16 1178 0:51’57″59 Mr Mark Stockford M Running for time
17 1038 0:52’15″66 Mr Chris Brown M BHAM! Runners
18 1002 0:52’15″94 Mr Edwin Adams M BHAM Runners
19 1135 0:52’39″94 Mr James Parrott M
20 1084 0:53’18″26 Mr Nick Hemmings M Quantock Harriers
21 1149 0:54’01″34 Mr Simon Rands M
22 1194 0:54’02″12 Mr Christopher Williams M Yeovil Town RRC
23 1046 0:54’10″19 Mr David Carnell M Maiden Newton Runners
24 1059 0:54’21″69 Mr Nicholas Dawson M Running for Time
25 1085 0:54’27″22 Mr Philip Hobbs M Burnham-on-Sea Harriers
26 1030 0:54’33″22 Mr Mike Bosley M Wells City Harriers
27 1005 0:55’03″54 Mr Stuart Anderson M Burnham On Sea Harriers
28 1075 0:55’15″37 Mrs Nikki Guiver F Yeovil Town RRC 2nd Lady
29 1079 0:55’37″84 Mr Andrew Hall M Maiden Newton Runners
30 1118 0:55’43″59 Mr Andrew Maynard M
31 1164 0:55’49″26 Mrs Vicky Scrowston F Running for time 3rd Lady
32 1134 0:56’31″44 Mr Tim Park M
33 1155 0:56’56″44 Mr Jason Roberts M Burnham-on-Sea Harriers
34 1050 0:57’07″76 Mr Kevin Church M BHAM! Runners
35 1052 0:57’13″69 Mr Jack Clotworthy M Running For Time
36 1171 0:57’44″19 Mr Steve Smith M Crewkerne Running Club
37 1122 0:57’45″91 Mr Chris McMenaman M BHAM! Runners
38 1186 0:59’23″72 Mrs Tracey Thomas F Burnham-on-Sea Harriers
39 1064 0:59’36″69 Mr Robert Eagle M Karen Eagle
40 1067 0:59’52″34 Ms Sadie Essex F Running for time
41 1159 0:59’53″72 Mr Simon Rowbottom M Yeovil Town RRC
42 1109 1:00’45″69 Mr Alex Lewis M Crewkerne Running Club
43 1195 1:01’16″44 Mr Tim Willis M Yeovil Town RRC
44 1088 1:01’31″34 Mr Mark Hooper M
45 1069 1:01’31″66 Mr Tim Fleetwood M
46 1165 1:01’37″02 Miss Hazel Shears F Langport Runners
47 1045 1:01’49″19 Mr Robin Callender M Mendip Athletic Club
48 1160 1:02’00″69 Mrs Rebecca Rowe F Running for Time
49 1062 1:02’17″04 Mrs Helen Diamond F
50 1055 1:02’32″19 Miss Lisa Crossman F
51 1144 1:02’50″94 Mr Shaun Powell M Yeovil Town RRC
52 1090 1:02’55″29 Miss Geraldine Hope F Weston Athletic Club
53 1098 1:02’55″66 Mr Neale Jarrett M
54 1016 1:03’12″69 Ms Nicola Barry F
55 1158 1:03’23″37 Mr Nigel Rousell M Langport Runners
56 1193 1:03’26’94 Mr Marc Webber M BHAM! Runners
57 1115 1:03’28″69 Miss Lesley Matthews F Crewkerne Running Club
58 1096 1:03’35″19 Mr Phil Hyland M BHAM! Runners
59 1167 1:03’37″22 Mr Jim Silsby M BHAM Runners
60 1029 1:04’14″12 Mr David Bordon M Weston Whippets
61 1182 1:04’17″91 Mr Daniel Taylor M
62 1108 1:04’35″72 Miss Claire Kingston F BHAM! Runners
63 1072 1:04’47″69 Mr Richard Gandy M Langport Runners
64 1147 1:04’49″19 Mr Brendon Purdy M BHAM! Runners
65 1102 1:05’15″44 Mr Christopher Jones M Weston Whippets
66 1070 1:05’22″37 Mrs Elspeth Fontana F Yeovil Town RRC
67 1146 1:05’31″79 Mr Marc Purdy M
68 1145 1:05’41’97 Mrs Nadine Prouse F Taunton AC
69 1113 1:05’53″79 Mrs Liz Martin F Langport Runners
70 1163 1:06’50″44 Mr Nicholas Sarll M BHAM
71 1095 1:06’50″91 Mr Alan Hutchings M
72 1169 1:07’10″76 Miss Elizabeth Smith F Chard Road Runners
73 1012 1:07’14″19 Mr Clive Baker M Burnham-on-Sea Harriers
74 1010 1:07’19″94 Mrs Jean Bailey F
75 1097 1:07’38″72 Mr Gary Irvine M BHAM! Runners
76 1121 1:07’39″94 Miss Laura MCLEAN F Bham
77 1127 1:07’43″02 Mrs Eleanor Morgan F
78 1105 1:07’43″79 Mr Shaun Kent M BHAM
79 1083 1:07’44″29 Miss Nicola Hayes F Bham
80 1092 1:07’48″87 Mr James Howell M
81 1132 1:07’50″29 Mr Michael Norton M Langport Runners
82 1116 1:07’57″62 Mr Richard Maw M St Albans Striders
83 1161 1:08’02″44 Mr Dominic Rowe M
84 1078 1:08’13″02 Miss Lucy Halford F
85 1166 1:08’37’62 Mrs Karen Shears F wells city harriers
86 1025 1:08’41″16 Mr Mark Benton M Burnham-on-Sea Harriers
87 1086 1:08’44″66 Mr Edmund Hodder M Somerset RC Tri
88 1011 1:08’44″94 Mrs Jeff Bailey M
89 1004 1:09’27″19 Miss Helen Amesbury F
90 1153 1:09’39″72 Mrs Vanya Ritchie F Poole Athletic Club
91 1152 1:09’40″19 Mr David Ritchie M Poole AC
92 1156 1:09’46″51 Mrs Clair Robins F
93 1148 1:09’49″62 Mrs Catherine Rands F BHAM! Runners
94 1189 1:10’01″09 Mrs Louise Trelogggen F
95 1047 1:10’15″22 Mr Alan Chadbone M
96 1018 1:10’21″97 Mrs Helen Baxter F Chard Road Runners
97 1024 1:10’28″09 Mrs Tracey Benton F Burnham On Sea Harriers
98 1008 1:10’44″69 Mrs Caroline Astington F
99 1130 1:10’53″79 Mr Nigel Newbery M Crewkerne Running Club
100 1184 1:11’03″79 Ms Linda Taylor F
101 1100 1:11’17″22 Mr Brian Jennings M BHAM! Runners
102 1137 1:11’25″79 Ms Sarah Pascall F Lonely Goat RC
103 1172 1:11’29″37 Mr Philip Sorrell M Quantock Orienteers
104 1087 1:11’37″87 Miss Kelly Hooper F
105 1054 1:11’39″26 Mr Darren Court M
106 1191 1:11’54″54 Mrs Emma Vickery F
107 1198 1:11’54’97 Mrs Louisa Wootton F
108 1060 1:12’25″34 Miss Karen Deeming F
109 1181 1:12’56″22 Miss Lauren Summers F Burnham-on-Sea Harriers
110 1180 1:12’56″69 Mr Philip Strange M Burnham on Sea Harriers
111 1037 1:13’38″51 Mr Dan Brown M BHAM! Runners
112 1128 1:13’40″09 Mrs Jo Moulton F
113 1073 1:13’45″22 Mrs Sacha Gibbons F
114 1093 1:13’52″54 Mr Jon Huggins M
115 1071 1:13’52″94 Mrs Kate Fryer F
116 1049 1:13’53″37 Mrs Anna Childs F
117 1183 1:13’58″97 Mrs Raquel Taylor F
118 1162 1:14’50″51 Mrs Claire Rowswell F
119 1091 1:14’50″94 Mrs Nicola Horwood F
120 1142 1:15’11″16 Mrs Helen Pittard F Rebel Runners Crewkerne
121 1175 1:15’32″44 Mr Simon Squire M Taunton Running club
122 1129 1:15’39″44 Mrs Melanie Munday F Langport Runners
123 1057 1:15’39’91 Mr Steve Curtis M Langport Runners
124 1139 1:15’56″44 Mrs Christabel Pates F Bham runners
125 1114 1:16’01″51 Mrs Liz Matthews F BHAM! Runners
126 1168 1:16’05″87 Mrs Anna Simpson F
127 1035 1:16’12″02 Mrs Kat Brooklyn F Collett Park Dark Runners
128 1117 1:16’24″54 Miss Alison Maw F
129 1124 1:16’54″91 Mrs Linda Membury F Yeovil Town RRC
130 1043 1:17’22″44 Mrs Elaine Burgess F Weston Athletic Club
131 1042 1:17’23″02 Mr Mark Burgess M
132 1196 1:17’24″87 Mrs Robert Wood M
133 1119 1:17’36″04 Mrs Sarah McDermott F Crewkerne
134 1150 1:18’12″94 Miss Anne Read F
135 1199 1:18’14″94 Miss Hayley Wright F BHAM Runners
136 1076 1:18’15″37 Mr Arron Guppy M
137 1017 1:18’16″29 Mrs Catherine Bastyan F None
138 1111 1:18’20″66 Miss Hayley Lomas F Rebel Runners
139 1026 1:18’31″19 Mrs Donna Berry F Rebel runners Crewkerne
140 1080 1:18’53″44 Mrs Claire Hamar F
141 1015 1:18’53″91 Miss Amy Balmer F
142 1173 1:19’46″29 Miss Georgie Spinney F
143 1174 1:19’47″97 Mr Stuart Spinney M
144 1131 1:19’48″94 Mrs Kate Norton F Langport Runners
145 1126 1:19’58″09 Georgina Morgan F
146 1081 1:20’03″69 Miss Sharon Hardy F Yeovil Town RRC
147 1077 1:20’23″22 Mrs Krissie Gurd F Rebel Runners Crewkerne
148 1074 1:21’24″79 Mrs Claire Gibbs F Chard Road Runners
149 1009 1:21’44″51 Mrs Hazel Attwell F
150 1068 1:21’58″26 Miss Debbie Evans F None
151 1048 1:22’26″69 Mr Andrew Chapman M BHAM! Runners
152 1101 1:22’31″29 Mr Amanda Jones F BHAM! Runners
153 1099 1:22’31″69 Mrs Alison Jeffery F BHAM! Runners
154 1019 1:22’39″16 Mrs Jayne Baynton F BHAM! Runners
155 1065 1:23’16″12 Mr Nick Edwards M wells city harriers
156 1154 1:23’39″19 Mrs Lotte Ritter F
157 1089 1:23’40″59 Mr Martin Hooper M
158 1020 1:25’25″84 Mrs Michelle Beal F
159 1192 1:25’36″87 Mr Graham Watts M Yeovil Town RRC
160 1197 1:25’41″19 Mr Darren Woodyer M
161 1094 1:25’52″19 Mr Cedric Hughes M Gillingham Trotters
162 1063 1:26’04″19 Miss Lisa Dunn F
163 1036 1:26’07″72 Mrs Jacey Broom F
164 1023 1:26’18″84 Mrs Stacey Bennett F
165 1151 1:27’23″04 Mrs Shane Rice F
166 1112 1:27’30″69 Mrs Audrey Mansfield F
167 1103 1:28’06″37 Mrs Julie Kanaan F Weston Whippets
168 1014 1:28’22″97 Mr Mathew Ball M
169 1082 1:30’31″37 Miss Denise Harris F Weston Whippets
170 1157 1:30’31″76 Mr Nathan Robson M Weston whippets
171 1058 1:31’09″94 Mrs Eleanor Damon F BHAM! Runners
172 1006 1:32’03″26 Mrs Hilary Askew F Crewkerne Running Club
173 1021 1:32’05″87 Mr Ian Beal M
174 1170 1:33’11″87 Mrs Nicola Smith F Chard road runners
175 1001 1:34’19″94 Mrs Jennifer Adams F Wells City Harriers
176 1022 1:35’59″41 Ms Sarah Becraft F
177 1044 1:40’05″22 Mrs Rebecca Burton F BHAM! Runners
178 1120 1:40’53″26 Mrs Sarah Mclaughlin F Weston whippets
179 1003 1:40’53″79 Mrs Shelley Adams-Bordon F Weston Whippets
180 1138 1:41’22″94 Mrs Trina Passmore F
181 1133 1:41’23″34 Mrs Claire Oberthur F YTRRC
182 1056 1:41’24″22 Mrs Claire Curtis F
183 1125 1:47’56″41 Miss Margarita Moore F
184 1053 1:48’09″22 Miss Laura Costigan F BHAM! Runners Tail Runner
185 1040 1:48’09″69 Mrs Nicola Bullock F BHAM! Runners Tail Runner
186 1013 DNS Mr Nigel Baker M Running Forever RC
187 1028 DNS Mrs Karen Boage F Langport runners
188 1032 DNS Mrs Kate Brannagan-Fuller F BHAM! Runners
189 1033 DNS Mr Xavier Brannagan-Fuller M BHAM! Runners
190 1034 DNS Mr Damon Bridge M na
191 1039 DNS Mr Rich Browncey M
192 1051 DNS Mr Gavin Clegg M Running Forever Running Club
193 1066 DNS Mr Wayne Entwistle M Weston AC
194 1104 DNS Ms Nici Kendrick F
195 1106 DNS Mr Matt Kerslake M
196 1123 DNS Miss annette mear F none
197 1179 DNS Miss Kelly Stone F
198 1190 DNS Mrs Tracey Turner F
199 1041 LEAD Mr Rob Bullock M BHAM! Runners LEAD